W czwartek 17 maja odbyła się ceremonia zakończenia 36. Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (ICPC). Było to wydarzenie wyjątkowe pod wieloma względami. Prawdopodobnie po raz pierwszy pod szklanym sklepieniem Biblioteki Uniwersyteckiej znalazło się naraz tylu specjalistów z dziedziny IT z całego świata. Ten wieczór należał do nich – po całodziennych zmaganiach konkursowych mieli wreszcie poznać nazwiska zwycięzców! Międzynarodowe drużyny i ich trenerów przywitali i uroczyście wprowadzili na salę tancerze Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” w tradycyjnych strojach ludowych.
Aula katalogowa Biblioteki UW zamieniła się na kilka godzin w rozświetlony feerią barw teatr. Nieprzypadkowo obiekt ten został wybrany na miejsce organizacji ceremonii zakończenia Mistrzostw. Skarbnica kultury i piśmiennictwa, to miejsce znane wszystkim studentom, niejako ich drugi dom, a jednocześnie symbol Uniwersytetu Warszawskiego, gospodarza tegorocznych finałów ICPC.
Aula wypełniona była po brzegi, w pierwszych rzędach zasiedli przedstawiciele stołecznego Ratusza, Uniwersytetu Warszawskiego oraz komitet organizacyjny Mistrzostw pod kierunkiem profesorów Jana Madeya z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Billa Pouchera z Baylor University w Teksasie. Ceremonię poprowadziła para prezenterów Monika Richardson i Tomasz Kammel.
Oprawę uroczystego ogłoszenia wyników Mistrzostw stanowił koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” oraz Grupy Tańca Nowoczesnego Sway. Tancerzom towarzyszyła trzydziestoosobowa orkiestra pod batutą Witolda Jarosińskiego. Barwne widowisko łącząc kilka dziedzin sztuki przybliżyło uczestnikom Mistrzostw różnorodność artystyczną polskiej kultury akademickiej. Publiczność żywiołowo oklaskiwała zarówno tradycyjne polskie tańce ludowe, jak i współczesne kompozycje. Entuzjazm ten cieszy dyrektora „Warszawianki” i reżysera uroczystości, pana Jana Łosakiewicza: „ Komunikacja, młodość i przyszłość to fundamenty dla rozwoju społeczeństw, to klucz do wzajemnego poznania, tolerancji, akceptacji. Ruch i taniec, pośród form komunikacji są tak samo uniwersalnym językiem świata jak programowanie i informatyka” – podsumował.
Przyszłoroczne Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym odbędą się w Sankt Petersburgu.
ESB
fot. Martyna Fiebig
no images were found